WRC Wales Rally-Μέρα πρώτη: Ασταμάτητος ο Ogier

Η ολοκλήρωση της πρώτης μέρας του ράλι Ουαλίας βρήκε τον πρωταθλητή Sebastian Ogier να προηγείται, δείχνοντας μάλιστα άπιαστος παρά το γεγονός ότι ξεκινά πρώτος στις ειδικές διαδρομές. Ο Γάλλος κέρδισε 5 από τις οκτώ ειδικές της μέρας και απέκτησε προβάδισμα 37 δευτερολέπτων από τον δεύτερο Ott Tanak. Ο στόχος μετά το πρωτάθλημα οδηγών είναι και η κατάκτηση του πρωταθλήματος κατασκευαστών και ο οδηγός του Polo R είναι σε τροχιά για να το πετύχει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου βέβαια.

14639901_1266051063437943_8140596244293434108_n

Ο Εσθονός οδηγός της M-Sport Ott Tanak μετά τον αγώνα της Πολωνίας πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και είναι στη δεύτερη θέση μπροστά από συνήθως ταχύτερους συνδυασμούς. Στο πρωινό πέρασμα από τις ειδικές διαδρομές ήταν κοντά στον Ogier πιέζοντας τον αρκετά όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στην τελευταία ειδική της μέρας είχε και κλαταρισμένο ελαστικό χάνοντας πολύτιμα δευτερόλεπτα, όμως αν διαχειριστεί σωστά το πλεονέκτημα που έχει θα τερματίσει για δεύτερη φορά στη σεζόν στη δεύτερη θέση.

2016 FIA World Rally Championship / Round 13 / Wales Rally GB / October 27 - 30, 2016 // Worldwide Copyright: Hyundai Motorsport

Ωραία μάχη αναμένετε να γίνει το Σάββατο για την τρίτη θέση καθώς τρείς οδηγούς χωρίζουν 5 δευτερόλεπτα. Μέχρι στιγμής τρίτος βρίσκετε ο Thierry Neuville ο οποίος κατάφερε μετά από αντεπίθεση το απόγευμα να περάσει τα πληρώματα που ήταν μπροστά του. Ο ομόσταυλος του Hayden Paddon είναι τέταρτος έχοντας πίσω του στα 2 δευτερόλεπτα τον Kris Meeke ο οποίος κατάφερε να ανεβεί μέχρι και την τρίτη θέση, είδε όμως τα δυο Hyundai να τον περνούν με το τέλος της μέρας.

14907074_10154077436257057_122633573170542754_n

Την πρώτη οκτάδα συμπληρώνουν οι Sordo, Ostberg και Latvala. Ο τελευταίος όπως και ο Andreas Mikkelsen με το τρίτο Volkswagen, αντιμετώπισαν πρόβλημα με το ημιαξόνιο του αυτοκινήτου χάνοντας αρκετό χρόνο. Το ίδιο πρόβλημα εμφανίστηκε και στο αυτοκίνητο του Ogier στην τελευταία ειδική διαδρομή χωρίς όμως να χάσει πολύ χρόνο.

14657518_689677964520842_3999162706026972335_n

Στην κατηγορία WRC2 το βάθρο είναι τσέχικη υπόθεση καθώς τρία Skoda Fabia R5 είναι στην πρώτη τριάδα. Ταχύτερος της μέρας ήταν ο Esapekka Lappi ο οποίος μετά από έξοδο στην πρώτη κιόλας ειδική διαδρομή, κατάφερε να ανακάμψει νωρίς και να αποκτήσει μάλιστα και μεγάλο πλεονέκτημα από το δεύτερο Sunninen. Την τριάδα συμπληρώνει ο Pontus Tideman.

Οκτώ ειδικές διαδρομές είναι στο πρόγραμμα του Σαββάτου και ο καιρός όπως και την πρώτη μέρα αναμένετε να δυσκολέψει ανθρώπους και μηχανές, οι όποιοι έχουν να αντιμετωπίσουν 100 αγωνιστικά χιλιόμετρα σε λασπώδεις και γλιστερές επιφάνειες.