Rally Italia Sardegna 2020: Νικητής ο Sordo, 1-2 για τη Hyundai

O Dani Sordo ήταν ο μεγάλος νικητής του Rally Σαρδηνίας, με τον Thierry Neuville να συμπληρώνει το 1-2 της Hyundai, και τον Sebastien Ogier να κλείνει το βάθρο των νικητών.

Ο Dani Sordo εκμεταλλεύτηκε την διαφορά που είχε χτίσει και έφτασε με ασφάλεια μέχρι τον τερματισμό και πήρε την τρίτη νίκη της καριέρας του, και δεύτερη συνεχόμενη στην Σαρδηνία.

Η μάχη για την δεύτερη θέση ανάμεσα στους Sebastien Ogier και Thierry Neuville συνεχίστηκε και στις 4 σημερινές ειδικές διαδρομές. Ο Βέλγος κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο 1 δέκατο, δύο ειδικές πριν το τέλος. Ωστόσο στην επόμενη ειδική ο Ogier την ανέβασε στα 1.7 δευτερόλεπτα. Στην Power Stage ο Βέλγος ήταν ταχύτερος του Γάλλου, παρά το πρόβλημα που είχε στα φρένα στο τελευταίο κομμάτι της ειδικής, και κατάφερε να κάνει το 1-2 για την Hyundai.

Άνετα στην 4η θέση τερμάτισε ο Elfyn Evans, με τον Teemu Suninen να συμπληρώνει την πεντάδα.

Στην 6η και 7η θέση ακολούθησαν τα Hyundai των Ott Tanak και Pierre-Louis Loubet.

Την δεκάδα συμπλήρωσαν οι Jari Huttunen, Kajetan Kajetanowicz και Pontus Tidemand.

Ο Takamoto Katsuta είχε έξοδο στο πρώτο πέρασμα της PowerStage, και εγκατέλειψε τον αγώνα.

Πηγή:totalracing.gr