Rally di Roma Capitale – Πρώτη Μέρα

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του 7ου  και προτελευταίου αγώνα της χρονιάς για το πρωτάθλημα ERC, το Rally di Roma Capitale.

Ένας αγώνας ο οποίος ξεκίνησε με την επιλογή θέσεων εκκίνησης με τον Nikolay Greazin να επιλέγει θα ξεκινήσει πρώτος τις ειδικές διαδρομές της αυριανής μέρας, στην Πέμπτη θέση θα ξεκινήσει ο Kajetan Kajetanowicz ο οποίος επέλεξε πρώτος θέση.  Στην έκτη και έβδομη θέση ξεκινούν οι δύο συν διεκδικητές του πρωταθλήματος Bruno Magalhaes και Alexey Lukyanuk.  Εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι οι οδηγοί επέλεξαν την θέση που θα τρέξουν με βάση την σειρά εκκίνησης που θα είχαν στην ακυρωμένη qualifying stage.

Στην συνέχεια τα πληρώματα κατευθύνθηκαν για την πανηγυρική εκκίνηση του αγώνα στις 16:45.  Από εκεί τα αγωνιστικά συνοδεία αστυνομίας έκαναν ένα Tour 18 χιλιομέτρων στο ιστορικό κέντρο της πόλης περνώντας από τα ιστορικά μνημεία όπως Bocca dell Veirta, Piazza del Popolo, Palazzo Chigi Via Del Corso, Piazza Bardebini, Piazzale della Repubblica Colosseo, Terme di Caracalla, καταλήγοντας στην εκκίνηση της υπέρ ειδικής διαδρομής.

Υπέρ ειδική διαδρομή

Μπαίνοντας στην πρώτη ειδική διαδρομή του αγώνα, είχαμε την επικράτηση το Nikolay Gryazin με χρόνο 1 λεπτό 47,9 δευτερόλεπτα.  Ο νεαρός ο οποίος διαγωνίζεται στο πρωτάθλημα ERC Junior U28, ήταν ο ταχύτερος από όλους στην υπέρ ειδική διαδρομή μήκους 1,8 χιλιομέτρων η οποία βρίσκεται κάτω από το Colosseo Quadrato στην περιοχή Esposizione Universale Romana.

Στην  δεύτερη θέση βρίσκουμε ακόμη ένα διαγωνιζόμενο στο πρωτάθλημα ERC Junior U28 τον Jan Cerny, ο οποίος απόδειξε για ακόμη μια φορά το αστείρευτο του ταλέντο τερματίζοντας ένα μόλις δέκατο πιο αργά από τον Gryazin.  Μια δεύτερη θέση η οποία θα μπορούσε εύκολα να ήταν η πρώτη ένα το πλήρωμα απόφευγε ένα από τα δύο λάθη που έκανε στα hairpins.  Την τριάδα συμπλήρωσε το πλήρωμα των Crzegorz Gryb και Jakub Wrobel,  συμπληρώνοντας 250 εκκινήσεις σε αγώνες ράλι στην καριέρα τους.  Και τα τρία πρώτα πληρώματα τρέχουν με Skoda Fabia R5.

“Ήταν πολύ καλό” δήλωσε ο Gryazin ο οποίος ολοκλήρωσε την ειδική διαδρομή με ελαφρός τραυματισμένο το Fabia του.  “Κτυπήσαμε στα ελαστικά αλλά ήταν πολύ διασκεδαστικό.”

Ο Alexey Lukyanuk ήταν ο τέταρτος πιο γρήγορος αντιμετωπίζοντας και πάλιν το ίδιο πρόβλημα με τα πόδια του.  Στην Πέμπτη θέση βρίσκουμε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ERC Kajetan Kajetanpwicz, ο οποίος είχε κάποια θέματα με την θερμοκρασία των ελαστικών του στο πρώτο κομμάτι της ειδικής διαδρομής αλλά στην συνέχεια απόλαυσε τον αγώνα παρουσία χιλιάδων θεατών.  Στο έκτο σκαλοπάτι βρίσκουμε τον έτερο διεκδικητή του τίτλου Bruno Magalhaes ο οποίος ανάφερε ότι βρήκε εμπόδιο στο πέρασμα του ελαστικά που έριξε ο προηγούμενος διαγωνιζόμενος, χάνοντας αρκετό χρόνος την προσπάθεια του να τα αποφύγει.  Ο Bruno ανάφερε επίσης ότι αντιμετώπισε και κάποιο πρόβλημα με απώλεια δύναμης, κάτι το οποίο αντιμετώπισε και στα ελεύθερα δοκιμαστικά του Shake Down.

Ο Gryazin ήταν ο γρηγορότερος από τους οδηγούς της κατηγορίας ERC Junior U28, με τον Chris Ingram ελέγχει το τέμπο και τον ρυθμό βρισκόμενος στην πρώτη θέση στις κατηγορίες ERC Junior U27 και ERC2 μαζί με τον νέο του συνοδηγό Ross Whitiock.  Ο Sergey Remennik ήταν ο ταχύτερο στην κατηγορία ERC2 και η Catie Munnings η ταχύτερη στην κατηγορία ERC Ladies.

Ακολούθησε δεκαπεντάλεπτο σέρβις και τα αυτοκίνητα θα παραμείνουν στο Park Ferme μέχρι αύριο το πρωί στις 8:05 τοπική όπου θα ξεκινήσουν για την πρώτη ειδική της μέρας με τον Gryazin να ξεκινάει πρώτος.