MERC-Kuwait International Rally 2016 Day 3: Το ένα ρεκόρ μετά το άλλο

Την έκτη νίκη πανηγυρίζει ο Nasser Al –Attiyah στο διεθνές ράλι του Κουβέιτ, δεύτερο γύρο για το μεσανατολικό πρωτάθλημα. Ο 11 φορές πρωταθλητής Μέσης Ανατολής κέρδισε και τις 13 ειδικές διαδρομές του αγώνα τερματίζοντας πρώτος με 11 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο Althefiri. Τη σημερινή μέρα έλεγξαν το ρυθμό καταφέρνοντας παράλληλα να πετύχει την 62η νίκη.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο πρωταθλητής του Κουβέιτ Meshari Al-Thefiri με Mitsubishi Evo X, ο οποίος κέρδισε παράλληλα και την κατηγορία MERC 2. O Yigit Timur αν και χάθηκε στην απλή διαδρομή μεταξύ των ειδικών εντούτοις εκμεταλλεύτηκε την εγκατάλειψη του Al-Nuami ο οποίος βρισκόταν στην τρίτη θέση και κατάφερε με αυτό τον τρόπο να συμπληρώσει το βάθρο.

Τέταρτος τερμάτισε ο αδερφός του νικητή Khalifa Al-Attiyah με συνοδηγό το δικό μας Σάββα Λαό. Την πεντάδα συμπλήρωσε ο Alswaidi. Οι Λιβάνιοι Rodolphe Asmar-Josef Matar έτρεχαν στην πέμπτη θέση όμως δέχτηκαν ποινή 2 λεπτών η οποία τους έριξε στην έβδομη θέση.
Ο επόμενος γύρος για το Μεσανατολικό πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στην Ιορδανία στις 5-7 Μαίου.