Home Rally WRC 2: Ανατροπή δεδομένων, η νίκη στον Rossel

WRC 2: Ανατροπή δεδομένων, η νίκη στον Rossel

Μεγάλο ήταν το ενδιαφέρον στην κατηγορία WRC 2 στο Μόντε Κάρλο, με τη νίκη να κρίνετε τελικά εκτός ειδικών διαδρομών.

Ο Nikolay Gryazin (Škoda Fabia RS Rally2) ήταν αυτός που προηγήθηκε από την αρχή μέχρι το τέλος και ανέβηκε πρώτος στην ράμπα τερματισμού την Κυριακή με διαφορά 4,5 δευτερόλεπτα από τον Rossel.

Ωστόσο, η ομάδα του Ioan Rossel PH Sport, άσκησε έφεση κατά του οδηγού του Škoda Fabia RS Rally2 υποστηρίζοντας ότι ο Gryazin παραβίασε το άρθρο 19.2 του 2023 του αθλητικού κανονισμού, όταν στο 13,2 χιλιόμετρο της 14ης ειδικής διαδρομής το απόγευμα του Σαββάτου έκοψε μια στροφή (τέσσερις τροχοί εκτός διαδρομής).

Αφού εξέτασαν τα αποδεικτικά στοιχεία που υποβλήθηκαν και έλεγξαν τα πλάνα από το αυτοκίνητο του Gryazin, οι αγωνοδίκες αποφάσισαν να τιμωρήσουν τον Gryazin με 5 δευτερόλεπτα ποινή γεγονός που έδωσε τη νίκη στον Rossel με τη διαφορά να είναι μόλις 0.5 δευτερόλεπτα.

Αυτή ήταν μια γλυκόπικρη νίκη για τον Rossel αφού και ο ίδιος βρέθηκε σε αυτή τη θέση στο EKO Acropolis Rally το 2021, όταν μετά τη νίκη του το Citroën C3 δεν πέρασε τον τελικό τεχνικό έλεγχο.