Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil Τime Attack – 5ος Γύρος: Νίκη του Pani Pastou στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος Time Attack

Την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου ολοκληρώθηκε ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil. Στον αγώνα, που τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου, έλαβαν μέρος 25 οδηγοί προσφέροντας θέαμα και έντονο συναγωνισμό.

Ο Pani Pastou επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με ένα Radical SR3 και με χρόνο 1:03.444 ήταν ο μεγάλος νικητής της ημέρας σε μια μεγάλη μάχη με τον Μιχάλη Μυλωνά με Mitsubishi Lancer Evolution IX ο οποίος τελικά πήρε την δεύτερη θέση με χρόνο 1:03.585. Το βάθρο συμπλήρωσε Λούκας Χριστοφόρου με χρόνο 1:04.308 πίσω από το τιμόνι ενός Talex.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες, ξεκινώντας από την Street M2 ο Κωνσταντίνος Ιωάννου με Lancer Evo πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 1:08.599 ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λούκας Καρεκλάς επίσης με Lancer Evolution και χρόνο 1:10.420. Πρωταθλητής 2021 στην κατηγορία είναι ο Κωνσταντίνος Ιωάννου, δεύτερος ο Λούκας Καρεκλάς και τρίτος ο Κωνσταντίνος Κάκας. Στην κατηγορία M1 δεν είχαμε παρουσίες στον αγώνα με τον Dimitriy Kizryakov να κατακτά το πρωτάθλημα. Στην κατηγορία Street S3, πρώτη θέση για τον Μάριο Ζάκο με Mazda RΧ8 και χρόνο 1:16.373 και στη δεύτερη θέση ο Βασίλης Κυριάκου με VW Scirocco και χρόνο 1:20.901. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Μάριος Ζάκος και δεύτερος ο Βασίλης Κυριάκου.

Στην κατηγορία Street S4 νικητής ήταν ο Αντρέας Αντρέου με Mitsubishi Lancer Evolution VII και χρόνο 1:12.375, δεύτερος ο Αντρέας Καφφά με Subaru Impreza (1:13.073) και την τριάδα συμπλήρωσε ο Πανίκος Παπαδόπουλος με Mitsubishi Lancer EVO VIII και χρόνο 1:17.765. Το πρωτάθλημα σε αυτή την κατηγορία κέρδισε ο Αντρέας Αντρέου με δεύτερο τον Αντρέα Καφφά.

Την κατηγορία RC Open κέρδισε ο Μιχάλης Μυλωνάς με Mitsubishi Lancer Evolution IX, στην δεύτερη θέση ο πλασαρίστηκε ο Ρένος Περικλέους με Honda Civic και χρόνο 1:05.337 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Μιχάλης Μιχαήλ με Mazda RX7 και χρόνο 1:07.206. Πρωταθλητής για την φετινή χρονιά είναι ο Ρένος Περικλέους.

Στην κατηγορία RC BE επικράτησε ο νικητής του αγώνα Pani Pastou με δεύτερο τον τρίτο γενικής Λούκα Χριστοφόρου.

Στην κατηγορία RCE2 την πρώτη θέση πήρε ο πρωταθλητής αναβάσεων Γιάννης Καπετάνιος με Mitsubishi Lancer Evolution VII και χρόνο  1:06.951 στην πρώτη του φετινή παρουσία. Στην δεύτερη θέση πλασαρίστηκε ο Γιώργος Αρτεμίου με Honda Civic και χρόνο 1:09.540, ο οποίος κέρδισε και την κατηγορία RC E 2WD, με το βάθρο να το συμπληρώνει ο Ραφαήλ Φουρής με Mitsubishi Lancer Evolution III και χρόνο 1:12.004. Πρωταθλητής της κατηγορίας είναι ο Στέλιος Σάββα, δεύτερος ο Γιώργος Αρτεμίου και τρίτος ο Χρίστος Πεγιάζης.

Στην κατηγορία RC S2 επικράτησε ο Χρίστος Πολυκάρπου με BMW M3 E36  και χρόνο 1:11.775, ο οποίος πήρε και την δεύτερη θέση στην κατηγορία RC RCS 2WD. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Φραντζέσκος Κεκκούρης με Subaru Impreza και χρόνο 1:14.168. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Στέλιος Κυθρεώτης με το SKF-Psaltis Auto Parts Lancer Evo και χρόνο 1:17.125, ο οποίος κατέκτησε και το πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Τέλος στην κατηγορία RCS1 ο Μηνάς Μηνά επικράτησε πίσω από το τιμόνι του Mazda MX5 με χρόνο 1:11.733. Επικράτησε επίσης και στην κατηγορία RCS 2WD, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Ιωάννη Αυγουστή με το Psaltis Autoparts / ENEOS Suzuki Swift και χρόνο 1:17.634, ο οποίος πήρε παράλληλα την τρίτη θέση στην κατηγορία RC S 2WD αλλά και το πρωτάθλημα και στις δύο αυτές κατηγορίες.

Χορηγός του αγώνα καθώς και του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack 2021 είναι η εταιρία Ψάλτης Ανταλλακτικά και τα λιπαντικά ENEOS.