Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil Τime Attack – 3ος Γύρος: Άλλη μια νίκη για τον Ρένο Περικλέους στον τρίτο γύρο Time Attack by Psaltis/ENEOS

Την Κυριακή 16 Μαΐου ολοκληρώθηκε ο τρίτος γύρος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil. Στον αγώνα, που τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου, έλαβαν μέρος 19 οδηγοί προσφέροντας θέαμα και έντονο συναγωνισμό.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο νικητής του πρώτου αγώνα Ρένος Περικλέους και φαβορί για τη νίκη επαλήθευσε τα προγνωστικά καταφέρνοντας να βελτιώσει τον προσωπικό του χρόνο με το Honda Civic και να κατακτήσει την πρώτη θέση με χρόνο 1:05.235. Τη δεύτερη θέση γενικής και χρόνο 1:06.941 πήρε ο Μιχάλης Μυλωνά με Honda Integra SiR ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Στέλιος Σάββα με Mazda MX5 και χρόνο 1:07.718.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες, ξεκινώντας από την Street M1, νικητής ήταν ο Dimitriy Kizryakov με Mazda RX8 και χρόνο 1:11.3001 ενώ στη δεύτερη θέση o Στέλιος Κυριακίδης με Honda Civic και χρόνο 1:13.023.  Στην κατηγορία Street M2 ο Κωνσταντίνος Ιωάννου με Lancer Evo πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 1:09.242 ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λούκας Καρεκλάς επίσης με Lancer Evo και χρόνο 1:10.750. Την τρίτη θέση στο βάθρο πήρε ο Κωνσταντίνος Κάκας με VW Golf και χρόνο 1:11.702.

Στην κατηγορία RCBE την πρώτη θέση πήρε ο Paul Pavli με BAC MONO και χρόνο 1:17.590 στην κατηγορία RCE1 επικράτησε ο Μυλωνάς Μιχαήλ ο οποίος ήταν παράλληλα και δεύτερος γενικής. Στην κατηγορία RCE2, στην πρώτη θέση πήρε ο Στέλιος Σάββα με Mazda MX5 και χρόνο 1:07.718, τη δεύτερη θέση ο Γιώργος Αρτεμίου με Honda Civic Turbo και χρόνο 1:07.734 και την Τρίτη ο Χρίστος Πεγιάζης με Mitsubishi Lancer Evo VI και χρόνο 1:09.831. Στην κατηγορία RC S1 ο Μηνάς Μηνά επικράτησε πίσω από το τιμόνι του Mazda MX5 και χρόνο 1:11.179, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Easy Sound Ιωάννη με Suzuki Swift και χρόνο 1:17.154.

Την κατηγορία RC Open κέρδισε ο νικητής του αγώνα Ρένος Περικλέους με Honda Civic, ο οποίος παράλληλα βελτίωσε τον δικό του καλύτερο χρόνο στην πίστα. Στην κατηγορία Street S3, πρώτη θέση για τον Μάριο Ζάκο με Mazda RΧ8 και χρόνο 1:16.862, στη δεύτερη θέση ο Ραφαέλος Σκορτίδης με Honda Civic και χρόνο 1:19.518 με το βάθρο να συμπληρώνει Βασίλης Κυριάκου με VW Scirocco και χρόνο 1:20.915. Τέλος την κατηγορία Street S4 νικητής ήταν ο Αντρέας Καφφά με Subaru Impreza (1:14.158).

Ο επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Time Attack by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor θα διεξαχθεί στις 24 Οκτωβρίου, και πάλι στην πίστα Achna Speedway. Χορηγός του αγώνα καθώς και του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack 2021 είναι η εταιρία Ψάλτης Ανταλλακτικά και τα λιπαντικά ENEOS.