Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil Τime Attack – 2ος Γύρος Συναρπαστικές μάχες στο δεύτερο γύρο του θεσμού Time Attack by Psaltis/ENEOS 2021

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil. O αγώνας διεξήχθη στην πίστα Achna Speedway και τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου.

Το πρόγραμμα του αγώνα ξεκίνησε στις 10:00 με προθέρμανση, στις 11:00 διεξήχθησαν τα πρώτα χρονομετρημένα περάσματα, ακολούθησε ένα μισάωρο διάλειμμα για να μπούμε στις 13:00 στα δεύτερα χρονομετρημένα περάσματα, όπου οι συμμετέχοντες είχαν μια τελευταία ευκαιρία να βελτιώσουν του χρόνους

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Αντώνης Μήλου με Radical ήταν ο οδηγός που πέτυχε τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας με 1:05,535. Δεύτερος ταχύτερος χρόνος από τον Ρένο Περικλέους με Honda Civic (1:05.562) ενώ την τριάδα έκλεισε ο Μιχαήλ Μυλωνάς με Honda Integra SiR και χρόνο 1:06.772.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες, ξεκινώντας από την Street M1, νικητής ήταν ο Γιώργος Ανδρεόπουλος με Mazda RX8 και χρόνο 1:11.770 ενώ στη δεύτερη θέση με ίδιο αυτοκίνητο και χρόνο 1:12.575 ήταν ο Dimitriy Kizryakov. Στην κατηγορία Street M2 ο Κωνσταντίνος Ιωάννου με Lancer Evo πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 1:09.070, στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λούκας Καρεκλάς επίσης με Lancer Evo και χρόνο 1:10.31. Την τρίτη θέση στο βάθρο πήρε ο Κάκας με VW Golf και χρόνο 1:10.618.

Στην κατηγορία RCBE την πρώτη θέση πήρε ο Αντώνη Μήλου  με Radical που έφερε και τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας ενώ στην κατηγορία RCE1 επικράτησε ο Μυλωνάς Μιχαήλ ο οποίος ήταν παράλληλα και τρίτος γενικής. Στην κατηγορία RCE2, στην πρώτη θέση βρίσκουμε τον Μάριο Χατζηκώστα με Lancer Evo και χρόνο 1:06.874, στη δεύτερη θέση πλασαρίστηκε ο Στέλιος Σάββα με Mazda MX5 και χρόνο 1:07.655 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Γιώργος Αρτεμίου με Honda Civic Turbo και χρόνο 1:09.265.

Την κατηγορία RC Open κέρδισε ο νικητής του πρώτου αγώνα Ρένος Περικλέους με Honda Civic ενώ ο Στέλιος Κυθραιώτης κέρδισε την κατηγορία RCS2 με το καινούριο SKF-Psaltis Auto Parts Lancer Evo και χρόνο 1:12.204. Το δεύτερο καλύτερο χρόνο στην ίδια κατηγορία έφερε ο Στάθης Πανταζής με BMW E36 328i και χρόνο 1:17.344. Στην κατηγορία Street S3 πρώτη θέση για τον Μάριο Γεωργίου με Alfa Rome MITO και χρόνο 1:22.490, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Νικόλας Χαραλάμπους με Vitara και χρόνο 1:31.384. Τέλος την κατηγορία Street S4 κέρδισε ο Αντρέας Αντρέους με Lancer Evo VII και χρόνο 1:13.404 με δεύτερο τον Αντρέα Καφφά με Subaru Impreza (1:13.431) και τρίτο τον Χριστόφορος Χριστοφής, επίσης με Subaru Impreza (1:17.291).

Επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Time Attack by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor είναι στις 16 Μάϊου, στην πίστα Achna Speedway. Χορηγός του αγώνα καθώς και του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack 2021 είναι η εταιρία Ψάλτης Ανταλλακτικά και τα λιπαντικά ENEOS.