MotoGP 2022 20ος γύρος – ΙΣΠΑΝΙΑ / Valencia: O Francesco Bagnaia πήρε τον τίτλο στο φετινό πρωτάθλημα του MotoGP

O Francesco Bagnaia έκανε ίσως το μεγαλύτερο comeback στην ιστορία του MotoGP και κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής του MotoGP 2022. Και αυτό ύστερα από τη μέση της σεζόν όπου βρέθηκε 91 βαθμούς μακριά από την κορυφή και τον περσινό πρωταθλητή,
Fabio Quartararo.
Ο αγώνας στη Βαλένθια έκρινε τον φετινό τίτλο, παρόλο που ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε ο
Quartararo να πάρει το πρωτάθλημα ήταν να κερδίσει τον αγώνα και παράλληλα να μην τερματίσει ο Ιταλός. Έτσι το ενδιαφέρον ήταν καρφωμένο στους δυο διεκδικητές. Για την ιστορία να πούμε πως ο Alex Rins ήταν ο μεγάλος νικητής στη Βαλένθια, κάτι που έχει τη δική του μεγάλη σημασία αφού η Ιαπωνική ομάδα έχει ήδη δηλώσει πως αποχωρεί από τον κορυφαίο θεσμό από το 2023. Ο Brand Binder τερμάτισε δεύτερος και ο Jorge Martin έκλεισε το βάθρο για τη Ducati.
Ο
Quartararo, παρόλο που τερμάτισε τέταρτος, είπε πως έκανε ό,τι μπορούσε οπόταν κλείνει τη σεζόν με το κεφάλι ψηλά δηλώνοντας ότι έχει στη διάθεση του τέσσερις μήνες για να προετοιμαστεί κατάλληλα και να διεκδικήσει τον τίτλο την επόμενη χρονιά. Ο Bagnaia
τερμάτισε τελικά στην ένατη θέση σε ένα αγώνα που απλά δεν ήθελε να ρισκάρει το οτιδήποτε και να πάρει έστω και ένα βαθμό για να πάρει ένα ιδιαίτερα σημαντικό τίτλο για αρκετούς λόγους.
Αρχικά, αυτός είναι ο πρώτος τίτλος Ιταλού αναβάτη στο MotoGP μετά από τον θρύλο Valentino Rossi το 2009, ενώ διπλά σημαντικά, αυτός είναι ο πρώτος τίτλος Ιταλού αναβάτη με Ιταλική μοτοσυκλέτα από την εποχή του Giacomo Agostini πριν 50 χρόνια! Εννοείται πως με το πέσιμο της καρό σημαίας, τον καινούργιο πρωταθλητή συνεχάρη τόσο ο κυριότερος του αντίπαλος Fabio Quartararo όσο και οι Rossi και Agostini που βρέθηκαν στην Ισπανία για τη μεγάλη γιορτή.
Αξίζει να σημειωθεί πως, στο τέλος της χρονιάς, ο Bagnaia είχε πέντε εγκαταλείψεις, δυο περισσότερες από τον Quartararo, και κατάφερε με σταθερά και καλά αποτελέσματα να καλύψει τη διαφορά των 91 βαθμών για να κατακτήσει τον τίτλο. Ο Ιταλός έκλεισε τη σεζόν με επτά νίκες, έναντι των τριών του Quartararo, ενώ τρεις νίκες είχε και ο Bastianini
με το κλείσιμο της χρονιάς ενώ η Ducati ήταν σε εντελώς δικό της θεσμό, μαζεύοντας 448 βαθμούς έναντι των 256 της Yamaha.
Η ομάδα του πρωταθλητή, Ducati Lenovo, είχε και το καλύτερο πέρασμα από το πρωτάθλημα με 454 βαθμούς έναντι των 337 της Red Bull KTM. Η επόμενη σεζόν θα δυο τους δυο Ιταλούς, Bagnaia και Bastianini, να αγωνίζονται με την εργοστασιακή Ducati
ενώ θα υπάρξουν αγώνες Sprint σε όλα τα γκραν πρι της σεζόν, που θα ξεκινήσει στις 26 Μαρτίου του 2023 στην Πορτογαλία.