MotoGP 17ος γύρος – Βαλένσια : Κρίθηκε ο τίτλος υπέρ του Marquez

Η τρίτη θέση που κατέκτησε ο Marc Marquez στο τελευταίο αγώνα της χρονιάς στο Grand Prix της Valencia ήταν υπέρ αρκετή για να του χαρίσει τον παγκόσμιο τίτλο του MotoGP για το 2017.Ταυτόχρονα η Honda εκτός από την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου τίτλου κατασκευαστών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM MotoGP κατέκτησε και το Triple Crowν Award (Πρωτάθλημα Οδηγών – Κατασκευαστών και Ομάδας).

Από το 1966 που η Honda κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο στη μεγάλη κατηγορία με την 4χρονη Honda RC181 των 500 cc, ο Ιάπωνας κατασκευαστής έχει κατακτήσει συνολικά 23 τίτλους κατασκευαστών ενώ έχει κερδίσει συνολικά 67 τίτλους κατασκευαστών σε όλες τις κατηγορίες του Road Racing World Championship.

,

Στα 24 χρόνια του, ο Marquez είναι πλέον ο νεότερος αναβάτης μοτοσυκλέτας στην ιστορία με τέσσερις τίτλους στη μεγάλη κατηγορία και έξι παγκόσμιους τίτλους συνολικά μέσα σε μόλις 10 χρόνια συμμετοχής του στους αγώνες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Ο Marquez ισοφάρισε τους αναβάτες Jim Redman και Geoff Duke που επίσης έχουν κατακτήσει 6 Παγκόσμιους Τίτλους ο καθένας στην καριέρα του.

Στον αγώνα της Ισπανίας ο Marquez θα έπρεπε να μείνει εκτός 11άδας και παράλληλα να νικήσει ο Andrea Dovizioso για να χάσει το πρωτάθλημα από τον εργοστασιακό αναβάτη της Ducati. Ο Ιταλός εκκινούσε μόλις ένατος αλλά παρά το καλό του ξεκίνημα, δεν κατάφερε να ανεβεί ψηλά. Στο τέλος είχε και πτώση με αποτέλεσμα να αποχωρήσει, χάνοντας έτσι κάθε ελπίδα. Τη… δική του στιγμή είχε και ο πρωταθλητής όταν ένα λάθος τον έριξε εκτός πίστα. Παρόλα αυτά κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση του βάθρου.

,

Η νίκη, πήγε στον άλλο αναβάτη της Honda, τον Dani Pedrosa που πίεσε στο τέλος τον Johann Zarco της Yamaha Tech 3 και τελικά τον πέρασε στο ξεκίνημα του τελευταίου γύρου. Τέταρτη και έκτη θέση για τους οδηγούς της Suzuki, Rins και Iannone ενώ ανάμεσα τους, στην πέμπτη θέση, τερμάτισε ο Valentino Rossi.