ERC Barum Cxech Rally Zlin – O Kopecky Βασιλείας, Ο Griebel πρίγκιπας (Πρωταθλητής) στο Junior U28

Ο πρώην πρωταθλητής του ERC Jan Kopecky έφτασε στις τρείς νίκες στους τρείς αγώνες που ξεκίνησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλι επεκτείνοντας το αήττητο του σερί σε τοπικό επίπεδο στους 17 αγώνες με την έκτη του νίκη στο Barum Czech Rally Zlin σήμερα.

Αλλά ο άσσος της Skoda Motorsport και ο συνοδηγός του Pavel Dresler, δεν ήταν οι μόνοι που πανηγύριζαν στην ράμπα τερματισμού στην πανεπιστημιακή πόλη του Zlin σήμερα το απόγευμα.  Ο Marijan Griebel στέφθηκε ανεπίσημα πρωταθλητής ERC Junior U28 για το 2017 μετά την Τρίτη του νίκη στην συγκεκριμένη κατηγορία.  Με επιφύλαξη για επιβεβαίωση από την FIA, ο Griebel κέρδισε το βραβείο, να οδηγήσει ένα αυτοκίνητο κατηγορίας WRC σε ένα Ευρωπαϊκό αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι το 2018.

Ο Aleks Zawasa πήρε την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα ERC Junior U27 για πρώτη φορά για το 2017 με πέντε βαθμούς διαφορά από την δεύτερη θέση, στο πρωτάθλημα που έχει σαν έπαθλο το ποσό των 100 000 Ευρώ για πληρωμή εξόδων εξέλιξης καριέρας.  Ο Πολωνός ιδιώτης κέρδισε και την κατηγορία ERC3 καθώς ο Tibor Erdi Jr κυνήγησε το τρόπαιο της κατηγορίας ERC2.  Η Emma Falcon κέρδισε το ERC Ladies στο αγώνα της Τσεχίας, ενώ η ομάδα της ACCR Czech πήρε την πρώτη θέση στον συγκεκριμένο αγώνα του ERC.

“Ήταν μια πολύ μεγάλη μάχη και χάρη στην ομάδα και τον Pavel για την εξαιρετική για την πολύ καλή δουλειά τους,” είπε ο Kopecky.  “Η πρώτη μέρα ήταν πραγματικά πολύ δύσκολη με την μάχη με τον Alexey να μαίνεται.  Ακόμα και αν δεν ήταν 100% έτοιμος σε φυσική κατάσταση έκανε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.  Αλλά βλέποντας τις Τσέχικές σημαίες και τους Τσέχους θεατές, ήταν πραγματικά κάτι ιδιαίτερο.”

O θαρραλέος Lukyanuk δεν μπορεί να σταματήσει τον γρήγορο Kopecky στο ERC.

Ενώ ο Kopecky έγινε ο έκτος οδηγός ο οποίος κατάφερε να κερδίσει αγώνα του ERC την φετινή χρονιά, ήταν μια περίπτωση που θα μπορούσε να ήταν ο Lukyanuk.  Μετά που έχασε από τον Kopecky στην νυχτερινή ειδική διαδρομή της Παρασκευής στους δρόμους του Zlin και Biskupice το Σάββατο το πρωί, ο Lukyanuk απάντησε στην ειδική διαδρομή του Semetin με ένα εκπληκτικό τρόπο, κερδίζοντας τον Τσέχο αντίπαλο του με μια διαφορά της τάξης των 6,3 δευτερολέπτων για να ανεβεί στην πρωτοπορία με μια διαφορά 0,3 δευτερόλεπτα, παρόλο που παραδέχτηκε ότι πάλευε για να φρενάρει, ενώ προσπαθούσε να ανακάμψει από τα πολλαπλά τραύματα που υπέστη στο ατύχημα που είχε στα δοκιμαστικά στην Ρωσία στις αρχές Μαΐου.  Με τον Lukyanuk να είναι πιο προσεκτικός στα 22,87 χιλιόμετρα της ειδικής διαδομή Trojak, ο Kopecky εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να ξαναπάρει την πρωτοπορία, με τον Lukyanuk να ανταποδίδει γράφοντας τον πιο γρήγορο χρόνο στην Brezova.  Αλλά ένα σπινάρισμα του Ρώσου στην αρχή του δεύτερου περάσματος έδωσε στον Τσέχο ένα προβάδισμα 6,7 δευτερολέπτων πριν αντιμετωπίσει προβλήματα με την υδραυλική υποβοήθηση του Fiesta R5 το οποίο είχε την περαιτέρω καθυστέρηση για το Ρωσικό πλήρωμα.  Ολοκλήρωση το πρώτο πέρασμα 16,6 δευτερόλεπτα πίσω από τον Kopecky αλλά ήταν έτοιμος να γυρίσει το αποτέλεσμα στο δεύτερο πέρασμα.  Αλλά ο Τσέχος πρωταθλητής Kopecky, έκανε ένα αλάνθαστο πέρασμα για να φτάσει στην νίκη καθώς ο Lukyanuk ένιωθε δυσφορία από τα τραύματα που είχε, αναγκάζοντας τον να φρενάρει με το δεξί πόδι και να αρκεστεί στην δεύτερη θέση.  “Δυστυχώς δεν μπορούσα να το παλέψω για αυτό έπρεπε να επικεντρωθούμε και να σκεφτούμε για το πρωτάθλημα,” είπε ο Lukyanuk, ο οποίος βρίσκεται στην τρίτη θέση στο πρωτάθλημα ERC.

Οι Τσέχοι άσσοι μάχονται για μια θέση στο βάθρο.

Ο τοπικός θρύλος Roman Kresta κέρδισε τον συμπατριώτη του και κουνιάδο του Tomas Kostka για την τελευταία θέση στο βάθρο σε μια συναρπαστική τελευταία ειδική διαδρομή η οποία έκρινε την επικράτηση του αλλά και το Colin McRae Flat Out για τις προσπάθειες του.  Ο Kostka κληρονόμησε την τρίτη θέση μετά την έξοδο του Vaclav Pech μετά από διπλό κλατάρισμα ελαστικών το πρωί.  Ωστόσο, δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Kresta αρκούμενος στην τέταρτη θέση γενικής.  Στην Πέμπτη θέση βρίσκουμε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος kajetan Kajetanowicz ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμα του στην πρωτοπορία του πρωταθλήματος ERC μπροστά από τον έκτο Griebel.  Ο Martin Koci πήρε την έβδομη θέση με τον Pavel Valousek στην όγδοη θέση μετά που ταλαιπωρήθηκε από ένα σκασμένο ελαστικό.

Ο Bruno Magalhaes κληρονόμησε την ένατη θέση από τον Nikoay Gryazin όταν ο Ρώσος έφηβος σταμάτησε να αλλάξει ελαστικό στην τελευταία ειδική διαδρομή.  Ο Bryan Bouffier, ο οποίος πάλευε για την τρίτη θέση όταν ένα σκασμένο ελαστικό τον έριξε πίσω το Σάββατο το απόγευμα τερματίζοντας στην δέκατη θέση.  Ο Lukasz Habaj στην 13η θέση, ο Antonin Tuslak στην 17η και ο Murat Bostanci στην 21η θέση για την ομάδα της Castrol Ford Turkey.  Ο Lazlo Nemeth κρατούσε την επόμενη θέση για να αποσυρθεί στην προτελευταία ειδική διαδρομή.

Επόμενος αγώνας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλι ERC, το Rally di Roma Capitale, το οποίο θα διεξαχθεί από τις 15-17 Σεπτεμβρίου.