Ο Zawada είναι στη μάχη για το πρωτάθλημα Junior ERC

Ο Aleks Zawada επέστρεψε στο ERC Junior U27, με βάθρο στον αγώνα της πατρίδας του Rally Rzeszow.

Ο Zawada ο οποίος ανέβηκε στο βάθρο και στον αγώνα Azores Airlines Rallye, πρώτο αγώνα της χρονιάς τον Απρίλιο, παραμένει ένα από τα φαβορί να κερδίσει την συγκεκριμένη κατηγορία και το ποσό των 100,000 Ευρώ ως κονδύλι εξέλιξης τόσο του ίδιου αλλά και της ομάδας του.

Μετά την τρίτη θέση που πήρε στην Πολωνία, ο οδηγός του Opel Adam R2 της ομάδας MSZ Racing δήλωσε: “Ένας τερματισμός στο βάθρο είναι πάντα ένα καλό αποτέλεσμα. Ο στόχος μου πριν το αγώνα ήταν πιο ψηλά αλλά ο αγώνας ήταν εξαιρετικά δύσκολος.  Δώσαμε τα πάντα και είμαστε πραγματικά ευχαριστημένοι. Ελπίζω να έκανα καλή δουλειά για τους χορηγούς μας αλλά και για τους Πολωνούς οπαδούς μας.  Αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα με τα φρένα για αυτό δεν μπορούσα να είμαι τόσο γρήγορος όσο θα ήθελα. Ελπίζουμε ότι θα μπορέσουμε να το κάνουμε ξανά την επόμενη χρονιά.’’

Μετά από τρείς αγώνες, ο Zawada βρίσκεται στην τρίτη θέση στο πρωτάθλημα ERC Junior U27, 21 βαθμούς πίσω από τον Chris Ingram.